Strona główna » Dla Pracownika » Czym jest zatrudnienie tymczasowe?

Czym jest zatrudnienie tymczasowe dla pracownika?


Jest szansą dla osób pozostających bez pracy na znalezienie tymczasowego zajęcia. Dla osób wchodzących na rynek pracy to możliwość zdobycia niezbędnego doświadczenia w wielu firmach. Jest też wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mogą pracować w pełnym wymiarze czasu. Należy podkreślić, że wielu pracodawców po okresie zatrudnienia na zasadach pracy tymczasowej decyduje się na zatrudnie pracownika na stałe.

Zatrudnienie w ramach umowy o pracę tymczasową jest umową trójstronną tzn. zaangażowane są w nią trzy podmioty:

  • agencja pracy tymczasowej - to ona jest pracodawcą formalnym, nalicza i wypłaca wynagrodzenia oraz należne składki na ZUS i podatek
  • pracownik - wykonuje pracę na podstawie umowy o pracę tymczasową
  • pracodawca użytkownik - firma, w której pracownik wykonuje pracę.

Umowa o pracę tymczasową jest umową z pełnym zakresem obowiązków zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Gwarantuje ona obowiązkowe ubezpieczenie takie jak zwykła umowa o pracę, badania pracownicze, oraz szkolenia BHP. Czas pracy na umowę o pracę tymczasową jest wliczany do stażu pracy i będzie uwzględniony przy obliczaniu emerytury.

Praca tymczasowa z definicji jest pracą okresową, dlatego zgodnie z Ustawą z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, łączny okres zatrudnienia pracownika tymczasowego u jednego pracodawcy użytkownika, nie może przekraczać 18 miesięcy w ciągu kolejnych 36 miesięcy.

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.