Strona główna » Aktualności/Porady » ZUS a umowy zlecone

oZusowanie umów zleceń

 

W 2015 weszły przepisy związane z ozusowaniem umów zleceń. Ma to na celu ograniczenie umów tak zwanych „śmieciowych”. Do końca grudnia 2015 roku przepisy te będą dotyczyły umów zawieranych przez członków rad nadzorczych wszystkich osób prawnych bez względu na podleganie ubezpieczeniom z innego tytułu bądź też pobieranie emerytury lub renty.

Natomiast od dnia  1 stycznia 2016 r. powstanie obowiązek odprowadzania składek do ZUS od wszystkich  umów zleceń. Oskładkowaniu podlegać będzie pełna kwota wynagrodzenia.  Składki będą odprowadzane  do wysokości minimalnego . Co oznacza, że jeśli wynagrodzenie pracownika nie przekroczy wysokości minimalnego wynagrodzenia, będzie zobowiązany do zgłoszenia  do ZUS każda kolejną umowę zlecenia  aż do osiągnięcia tego limitu płacy minimalnej.

Powyższe przepisy wzbudzają kontrowersje, z jednej strony mają ograniczyć tak zwane umowy śmieciowe, z drugiej strony istnieją obawy że pracodawcy będą zatrudniać za najniższe możliwe wynagrodzenia.

 

W tym serwisie wykorzystywane są pliki cookies. Stosujemy je w celach zapamiętywania ustawień i zbierania anonimowych danych dla celów statystycznych. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej.